Sende Yunus Misali Aşk İle Yanış Hani,Alemlerin Rabbini Gönülden Anış Hani,CENNET  Kalbim Temiz Demekle İş Biter mi sanırsın,Kulluk Seccaden Nerde,Hakka inanış Hani.             

Toprak bedene lütfeden Kudret Hak'tır,Sordular ya Resulallah(a.s.);O'nun sevdası ile gönül şad olacaktır ! .

"Ey Muhammed ! Sen insanlara,takva sahiplerini Rahman olan Allah'ın  huzurunda guruplar halinde toplayacağımız,suçluları da susuz olarak cehenneme süreceğimiz kıyamet gününü hatırlat"

Ayetindedeki guruplar kimlerdir diye sordum.Şöyle açıkladı:"Kuvvet ve iradesiyle yaşadığım Allah'a yemin ederim ki,onlar mezarlarından çıkınca altın eğerli,kanatlı develere bindirilirler.Ayakkabının yüzleri nur gibi parlar.Devenin her adımı gözün gördüğü yere kadar uzanır.

Cennete vardıklarında kanatları altında olan kapının üzerinde kırmızı yakuttan bir halka görürler.Cennetin kapısının önünde iki pınar vardır.Onların birinden içince sevinçten yüzleri ışıldar.Diğerinden de abdest alırlar,güzelce taranmış saçların şekli,bir daha bozulmaz.Halkasına vurup,kapıyı çaldıklarında,öyle güzel bir ses çıkar ki,o halkanın sesini bir işitsen,sesi işiten cennet kadınları kocalarının geldiğini anlayınca hemen hizmetçilerini kapıyı açmaya gönderirler.Allah onları öyle güzel yaratmıştır ki,eğer kendi kendilerini görseler,güzelliğine vurulup,yere kapanırlar.Giden hizmetçi,"Ben senin işlerini yapmakla görevli hizmetçiyim"der.Hizmetkarın peşinden eşinin yanına gidince nadide güzel,hemen otağından çıkar çıkmaz,kocasının boynuna sarılır.

"Sen benim sevgilimsin.Ben de senin sevgilinim.Ben de senden memnunum.Asla gücenmeyeceğim,seni hiç üzmeyeceğim,hep yanında kalacağım,asla ayrılmayacağım"der.Oradan öyle bir eve girer ki,tavanın yüksekliği yüzbin arşın inci ve yakuttan yapılmıştır.Birbirine benzemeyen,birbirinden güzel kırmızı,yeşil ve sarı renkli koridorlardan geçer,yatak odasına girer,orada ne görsün ! Büyük bir karyola üzerine serilmiş yetmiş kat yatak,her yatağın üzerinde yetmiş tane hanımı var,her hanım yetmiş kat elbise giyinmiş.Elbiseler o kadar zarif ki,bakınca yetmiş kat elbiseden bacak kemiklerinin içindeki ilikler görülür.Bir gece gibi zamanda hanımlarının hepsinin yanına varır.

Evlerinin altından,birbirine benzeyen ırmaklar akar.Bunların bir kısmından tertemiz sular akar.Kimisinden arıdan çıkma değil de Allah'ın kudretiyle özel bir şekilde yaratılan süzülmüş bal,tat veren şerbetler akar.Bir takım ırmaklardan da davarlardan sağılmış,özel yaratılmış sütler akar.

Canları yemek isteyince beyaz kuşlar gelir,hemen kanatlarını kaldırırlar,onlarda istedikleri yerin etlerinden yerler,daha sonra kuşlar uçar gider.

Ortada dallarda sallanan meyveler vardır.Canları isteyince dallar yaklaşır,dilerse ayakta,veya oturarak,istedikleri meyvelerden yerler.İnci tanesi gibi güzel hizmetçiler de önlerinde hizmette dururlar.İşte Allah şu ayette bunu bildirmiştir."İki cennetin meyvelerini de kolayca toplar."(Rahman Suresi)

Beyhaki ve diğerleri rivayet etmiştir:"Cennete ilk giren kafilenin yüzleri,dolunay gibi güzeldir.Onlar tükürmezler,sümkürmezler,abdest bozmazlar.Kullandıkları kaplar altın,tarakları altın ve gümüş,esansları misktir..."

Cebel oğlu Muaz(r.a.)Resulullah(a.s.)şöyle buyurduğunu rivayet etti:"Cennetlik olanlar,cennete tüysüz,kara gözlü,otuzüç yaşında genç olarak girecekler"(Tirmizi)

Sonraki Sayfa   Sonraki sayfa için tıkla

 

ANA SAYFA