YAYLA PATLANGIÇ KÖY OLDU        

Fethiye Belediyesi mücavir alanı içinde bulunan Fethiye'ye 60 km. uzaklıktaki Yayla Patlangıç mahallesi artık bağımsız bir köy. Seçime kadar muhtar atanacak.

Köyün daha önce köy iken son muhtarının oğlu Ercan Balcı "Kaymakamlık arşivlerinde gerçekte ne zaman kurulduğuna ulaşamadığımız geçmişi de yüzyıllarla anılan Patlangıç köyümüzün 1992 yılında Fethiye Belediyesi'ne bağlanmasıyla, Patlangıç köyümüzden Fethiye belediyesine bağlı, 5 mahalle ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla da Yayla Patlangıç'ta Fethiye Belediyesi'nin bir mahallesi olmuştur. Fethiye Belediyesi'ne bağlı bu durum 06.12.2004 tarihine kadar devam etmiştir. Bu tarihte Fethiye Belediyesi Meclis kararı ile Yayla Patlangıç mücavir alan dışına çıkarılmıştır. Yaylamız dolayısıyla bugüne kadar sahipsiz kalmıştır. Ortada kalan Yayla Patlangıç köyümüzün bir başka beldeye veya başka bir köye yanaştırılıp yanaşma yapılma isteğini bildiğimizden bu yana hiçbir zaman rıza göstermemiz mümkün olamazdı. Çünkü Fethiye Belediyesi hudutları içinde yaşayan en az 8-10 bin Patlangıçlı köylülerimizin yeri, yurdu ve ilgisi vardır. Köklü bir geçmişi olan köyümüzü başka bir köy ya da beldeye bağlanamazdı. Ve bizim mücadelemiz başlamıştır. Köyümüzü köy yapmak için öncelikle yaylamızdan köy olmak istiyor muyuz veya istemiyor muyuz diye referandum yaptık. Kararımız evet oldu. Daha sonra köy olabilmek için yeterli hane ve sayımız var mı ona baktık.... Ve yeterli hanemiz vardı, köy olabiliriz kararını çıkarttık. Bu konuda bu çalışmamıza destek ve yardımcı olan Patlangıç köylülerimize de şükranlarımı sunuyorum. Bugün itibarı ile Yayla Patlangıçımız'ın Yayla Patlangıç köyü olarak 17.12.2007 tarih 603-48-311 sayı ile ve İçişleri Bakanımızın onayıyla köyümüz layık olduğu Yayla Patlangıç köyü olarak tescillenmiştir." dedi.
MUĞLA- PATLANGIÇ KÖYÜ Posta Kodu 48300

 

       
Tarih : 01 Şubat 2008 

 

Daha önce Fethiye Belediyesinin mahallesi olan ve geçtiğimiz günlerde köy statüsüne kavuşan Yayla Patlangıç köyünün Kaymakamlık tarafından atanan Muhtarı Ünal Kelle, Fethiye Belediyesi Meclis üyesi Ercan Balcı ve bir grup köylü Yayla Patlangıç’ın köy olmasında kendilerine yardımcı olan AK Parti Fethiye İlçe Teşkilatına teşekkür ziyaretinde bulundular.

Geçtiğimiz günlerde Köy statüsüne kavuşan yayla patlangıç köyünün muhtarı Ünal Kelle ve yayla patlangıçlı olan Belediye Meclis üyesi Ercan Balcı ve beraberindeki köylüleri AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Hüseyin Güzel ve yönetim Kurulu üyeleri karşıladı.  Ziyarette konuşan yayla patlangıç köyü muhtarı Ünal Kelle “Yayla patlangıç daha önce Fethiye Belediyesinin bir mahallesiydi ve geçtiğimiz günlerde köy tüzel kişiliğine kavuştu ve Fethiye Kaymakamımız beni muhtar olarak atadı. Bende yerel seçimlere kadar köyümüz için çalışmalarımı sürdüreceğim. Bu günde yayla patlangıç’ın köy tüzel kişiliğine kavuşmasında bizlere devamlı olarak sahip çıkan ve destekte bulunan AK Parti İlçe Başkanımız Hüseyin Güzel ve çalışma arkadaşlarına teşekkür etmek için geldik yayla patlangıç’ın köy olmasında AK Parti Fethiye İlçe teşkilatının büyük desteklerini gördük inşallah bu desteklerini bundan sonrada iktidar partisi olarak köyümüze hizmet yaparak göstermelerini temenni ediyorum” dedi. Belediye meclis Üyesi Ercan Balcı ise konuşmasında “AK Parti Fethiye İlçe teşkilatını ziyaretimizin sebebi  İki yıldan bu yana yayla patlangıç’ın köy tüzel kişiliğine kazandırılması ile ilgili olarak bir çalışmamız vardı. Bu çalışma 17 Aralık 2007 tarihi itibariyle kesinleşti ve yayla patlangıç köy tüzel kişiliğine kavuştu. Bu çalışma süresi içerisinde AK Parti Muğla Milletvekilimiz Mehmet Nil Hıdır ve AK Parti Fethiye İlçe Teşkilatı her zaman bizlerin yanında olarak bizlere destek çıktılar. Bu nedenle yayla patlangıç köyüne Kaymakamımızın atamış olduğu Muhtar Ünal Kelle ile birlikte AK Parti Fethiye İlçe Teşkilatına bizlere vermiş oldukları destekten dolayı teşekkür etmek için geldik” derken AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Hüseyin Güzel ise konuşmasında “Bilindiği gibi yayla patlangıç köyü Fethiye merkeze 65 kilometre mesafede bir yer. Daha önce sahil patlangıç ile birlikte Fethiye belediyesine aitti. Belediye Mücavir alanları içerisinde  kalmakla birlikte belediye hizmetlerinden tam olarak yararlanamadığı gibi köylere hizmet götürme birliğinin hizmetlerinden de yoksun kalmak gibi çok garip bir görünümde kalmıştır. Geçen dönem Fethiye belediyesi bir asfaltlama çalışması yaptı ancak o yolların periyodik bakımları yapılmadığı için mermer ocaklarında çalışan kamyonlar yüklü vaziyette gelip geçtiğinden dolayı asfaltlanan o yolda şuanda berbat bir durumdadır. Bundan sonra AK parti olarak bizlere düşen görev özellikle İl Genel Meclis üyelerinin oluşturduğu Köylere Hizmet götürme Birliği tarafından  (KÖYDES) yayla patlangıç köyüne gereken hizmetlerin yapılmasını sağlamaktır bu vesile ile ziyaretlerinden dolayı arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi